March 30, 2018!!

This is a K – 6th Grade Youth Competition

Location: Sidney High School – Sidney, MT

Weights: SEE FLYER

Awards for Top 8 Teams

Team Registration — Cost $500 — To Secure a Spot in the Competition

Early Registration — Email: gorder@midrivers.com or:

Contact Shane Gorder: (406) 489-1983 or Lisa Gorder: (406) 480-3193

Brodie Gorder Memorial: 11685 County Road 350, Sidney, MT 59270

2018 UNDEFEATED WRESTLERS

  • North Montana: Gage Clothier, Gavin Cotton,Kale Bauman, Dylan Block, Grace O-Neil
  • Havre: Tucker Stygles, Reinhard Bold, Tristan Stygles, Pierce Caplette, Cutler Branden, Reed Mantle, Ty Terry
  • Williston :Jamison Diddier, Kellan Larson, Brodon Adams, Colton Rodgers, Parker Spitzer
  • Bozeman: Cody Westlake, Matt McCaw
  • Team Brodie: Tyson Syth, Chace Waters, Carson Propp, Kade Wersland
  • Dakota Rattlers: Connor Harvey
  • Team Brodie: Tyson Syth, Chace Waters, Carson Propp, Kade Wersland
  • Dakota Rattlers: Connor Harvey
  • Project: Rowdy Rutecki, Zade Ban, Brogan Burton, Blake Ramaeker, Brayden Schmidt, Baylor Burton, Wyatt Manning,
  • Miles City: Isaac Beardsley, Hayden Frieboes
  • Beach: Ethan Dennis, Kolby Sperry,
  • Circle: Jesse Brawley
  • Glendive: Hunter McGrane
  • Sidney: Caleb Kleinke, Jeremiah Hill
  • Fort Peck: Maddox Reum, Kohl Kittleson
  • Darkhorse: Kaius Rivera, Hesston Hinebauch
  • Colstrip: Cody Bradley
  • MonDak: Victor Christian

2018 Silver Medal Wrestlers (1 loss)

  • North Montana: Cael Floerchinger, Grant O-Neill, Alex Wahl, Aiden Aune, Kanon Branch
  • Havre: Blayke Fusesy, Ross Valdez, Mason Wilting, Tommy Lewis
  • Williston : Jayden Hendrickson, Ty Wiedrich, Colton Adams, Demetri Soliaris, Parker Beitzinger, Brayden Rodgers
  • Bozeman: Jack Murray, Cooper Spicer
  • Team Brodie: Reece Graves
  • Colstrip: Trevin Bradley
  • Project: Boden Bingen, Evan Reynolds, Blake Vogel
  • Beach: Isaiah Martinez, Emery Noll, Markus Medina
  • Sidney: Ty Schepens, Ericka Christian, Max Kleinke
  • Fort Peck: Kamerson Reum, Precious Kieser, Brayden Vrooman
  • Darkhorse: Austin Turner, Paul Murch, Jack Stone, Logan Stansberry, Aramis Rivera
  • Circle: Anson Taylor, Bryce Becker
  • Glendive: Kavin Thoeny

2018 Quick Pin Award Recipients

Gavin Cotton – North Montana 0:07 sec | Jack Murray – Bozeman 0:07 sec

2018 Chattystack Quick Pin Winners

45# – Aiden Aunz – North Montana 0:12 sec | 50# – Dustin Milroy – Circle 0:12 sec | - Kaius Rivera – Darkhorse 0:12 sec

55# – Tyson Syth – Team Brodie 0:14 sec | 60# – Cody Westlake – Bozeman 0:15 sec | 65# – Balke Ramaeker – Huntley Project 0:12 sec

70# – Brayden Schmidt – Huntley Project 0:13 sec | 75# – Baylor Schmidt – Huntley Project 0:19 sec | 80# – Alex Wahl – North Montana 0:10 sec

85# – Gavin Cotton – North Montana 0:07 sec | 90# – Kale Bauman – North Montana 0:09 sec | 95# – Dylan Block – North Montana 0:15 sec

100# - Kanon Branch – North Montana 0:15 sec | 105# – Natalie Cooper – Fort Peck 0:23 sec | - Reinhard Bold – Havre 0:23 sec

110# – Jesse Brawley – Baker 0:16 sec | 115# – Mason Wilting – Havre 0:25 sec | 120# – Triston Stygles – Havre 0:08 sec

130# – Jack Murray – Bozeman 0:07 sec | HWT – Chace Waters – Team Brodie 0:18 sec

Tournament Team Placing – Brodie Gorder Memorial 2018

Champion – North Montana Wrestling Club

Runner Up - Havre

3rd place – Williston

4th place – Bozeman

Outstanding Wrestlers Brodie Gorder Memorial - 2018

Gage Clothier - North Montana

Connor Harvery - Dakota Rattlers

Small Team Champions 2018

Huntley Project

Tournament Feed

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.
Memorial Tournament